Reklamációs feltételek

RUMICON s.r.o., azonosítószám: 53 517 954, székhely: Palatínova 1038/41, 945 01 Komárno, Szlovák Köztársaság, bejegyezve a Nyitrai Kerületi Bíróság Sro részlegének kereskedelmi nyilvántartásába, bejegyzési szám: 54987/N, azonosítószám: 53517954, ÁFA azonosító: 2121398708, ÁFA azonosító: SBL engedélyszám: 680049575/2021, IBAN SK13 1100 0000 0029 4609 7850 (a továbbiakban: „Eladó”).

I. cikk Bevezető rendelkezések és fogalommeghatározások

A jelen Panaszkezelési eljárás (a továbbiakban: „RP”) az Eladó Általános Szerződési Feltételeinek szerves részét képezi, amely a www.rumicon.sk weboldalon webáruházat (a továbbiakban: „webáruház”) üzemeltető Eladónál a panaszok eljárását, alkalmazásának módját, kezelését, valamint a Vevő és az Eladó között a panasz és a panaszkezelés alkalmazásából eredő kapcsolatokat írja le.

A Vevő az, aki az árut az Eladótól vásárolta.

Az áruk az Eladó webáruházában vásárolt termékek. A kétségek elkerülése végett a Követelés és a jelen ÁSZ alkalmazásában az Áruk alatt az Eladó által az Eladó üzleti tevékenysége során nyújtott szolgáltatást is értjük.

A reklamáció a Vevőnek az Eladó által felajánlott áru hibáiért való felelősségi jogának gyakorlása.

A fogyasztó a Vevő, olyan természetes személy, aki érvényesen köt szerződést, és nem a szakmája gyakorlása vagy üzleti célja érdekében, nyereségszerzés céljából jár el.

II. cikk. Hibák és felelősség

Az Eladó felelős a Vevő által megvásárolt árukért azok átvétele előtt, valamint a Vevő általi átvétel után, ha az áru hibás, és az áru még garanciális.

Az áru jótállásának bizonyítéka a vásárlási bizonylat – számla, amely tartalmazza az összes kötelező, jogszabályban előírt adatot, amelyek a későbbi igényérvényesítéshez szükségesek (pl. mennyiség, az áru teljes neve, ár, jótállás időtartama, sorozatszám stb.), ha a vásárlási bizonylat nem tartalmazza mindezeket az elemeket, az nem érvényteleníti az áru jótállását.

Az árukra vonatkozó jótállási jegyet csak a Vevő kérésére adják ki, vagy ha azt az áru csomagolása tartalmazza, közvetlenül a gyártótól. Amennyiben a jótállási jegy nem tartalmazza az összes jogszabályban előírt információt, ez nem érvényteleníti az árura vonatkozó jótállást.

Ha az áru hiba miatt árengedményt kap, és erről a tényről a Vevőt előzetesen értesítik, a jótállás nem vonatkozik erre a hibára, és az Eladó nem vállal felelősséget az ilyen hibáért.

A Vevő köteles az árut a megrendelés átvételekor megvizsgálni, és ha az áru hibás, köteles azt haladéktalanul reklamálni. Ha az áru szállítás közben megsérül, köteles erről jegyzőkönyvet felvenni a fuvarozóval.

Az eladó nem felel az áru hibáiért, ha:

  • az áru hibái, amelyeket a Vevő saját (szándékos vagy nem szándékos) tevékenysége okozott vagy okoz;
  • az áru olyan hibái, amelyekről a Vevőnek előzetesen tudomása volt, vagy amelyekről tájékoztatták, és amelyek a vételárból engedményt adtak;
  • az árukban a jótállási idő, az élettartam vagy a gyártó által meghatározott egyéb meghatározott időtartam után keletkezett hibák;
  • ezek az áruk hibái, amelyek garanciálisak, de a túlzott használat vagy a nem megfelelő használat, kezelés miatt keletkeztek;
  • az áru olyan hibái, amelyekről a Vevő a szerződés megkötésekor tudott vagy tudnia kellett volna, ez nem vonatkozik az áru azon tulajdonságaira, amelyeknek a szerződésnek megfelelően kellett volna lenniük;
  • a védőborító, a bélyegző és a pecsét sérült;
  • az áru hibáit az áru illetéktelen személy által történő illetéktelen beavatkozása okozta;
  • az áru hibáit természeti katasztrófa okozta.

Az áru javítható hibáit illetően a Vevőnek joga van ahhoz, hogy azokat ingyenesen és késedelem nélkül eltávolíttassa. A Vevő választhat, hogy a hibás áru kicserélését kéri új áru formájában, vagy az áru hibáinak eltávolítását kéri.

Az áru olyan javíthatatlan hibája esetén, amely megakadályozza az áru rendeltetésszerű használatát, a Vevő kérheti az áru kicserélését új árura, vagy elállhat a szerződéstől. A Vevő jogosult e két igényérvényesítési mód közül bármelyiket előnyben részesíteni, de ekkor már nincs lehetősége arra, hogy a Vevő a reklamációs eljárás során egyoldalúan megváltoztassa azt.

Ha az árun helyrehozhatatlan hibák vannak, de ezek nem akadályozzák az áru rendeltetésszerű használatát, a Vevőnek joga van az áru értékéből ésszerű árengedményre, de nincs joga az áru kicserélésére.

III. cikk. A követelés gyakorlása és kezelésének módszerei

Miután a Vevő tudomást szerez arról, hogy az áru hibás, és ezért reklamációra van alapja, köteles haladéktalanul reklamációt benyújtani a megvásárolt árura vonatkozóan. A reklamáció benyújtásakor a Vevő köteles bemutatni a vásárlást igazoló bizonylatot, a szerződést, a jótállási jegyet (ha kiadták) és a kitöltött reklamációs jegyzőkönyvet.

A Vevőnek ki kell töltenie a reklamációs jelentést az abban megadott utasításoknak megfelelően (különösen az olyan adatokat, mint az áru neve, az áru hibájának leírása, a dátum, a Vevő elérhetőségei, aláírása stb.). Az Eladó nem vállal felelősséget a hibásan kitöltött Reklamációs jelentésért vagy a Vevő által megadott hibás adatokért. A Vevőnek pontosan le kell írnia az általa reklamált áru hibáit és azokat a jogokat, amelyeket az Eladóval szemben az áru hibájáért való felelősség alapján a reklamáció eredményeként követel.

Az igényt benyújtó személynek 18 évnél idősebbnek kell lennie. Ha az igényt a Vevőn kívül más személy nyújtja be, a Vevőnek külön meghatalmazást kell adnia az igény érvényesítésére.

A reklamáció benyújtható személyesen az Eladó üzletében vagy postai úton, ahol szükséges, hogy a küldeményen a „COMPLAINT” felirat szerepeljen, a küldemény nem küldhető utánvétellel, ebben az esetben az Eladó nem veszi át a küldeményt és nem fogadja el az ilyen reklamációs módot.

Ha lehetséges, a Vevő köteles bemutatni az általa igényelt árut. Az Eladó köteles a Vevő követelését haladéktalanul rendezni, ha a körülmények lehetővé teszik, de legkésőbb attól a naptól számított 30 napon belül, amikor a Vevő a megvásárolt árura vonatkozó követelését benyújtotta. A reklamáció elbírálásának határideje nem kezdődik a reklamált áru leszállításának/átvételének időpontjáig. Ezen határidő lejárta után a Vevőnek joga van elállni a szerződéstől, vagy kérheti az áru kicserélését új árura.

Ha a kiállított jótállási jegyben az Eladótól eltérő harmadik személyt neveznek meg, a Vevő köteles a követelését ehhez a személyhez benyújtani.

A Vevő köteles az Eladóval a teljes panaszeljárás során teljes mértékben együttműködni.

Az Eladó köteles a Vevőnek a reklamáció átvételéről, valamint a reklamált áru átvételéről visszaigazolást kiállítani.

Az Eladó tájékoztatja a Vevőt a panaszkezelés módjáról (írásban, telefonon, szóban):

  • a kézhezvételt követően azonnal (ha az ügy jellege megengedi);
  • bonyolultabb esetekben 2 munkanapon belül;
  • 30 munkanap a műszaki értékelést igénylő összetett ügyek esetében.

A panasz feldolgozható:

  • indokolt elutasítás;
  • a vételár visszatérítésével;
  • az áru vételárából engedményt fizetve;
  • árucsere;
  • áruk javítása;
  • meghívás alapján, hogy átvegye az előadást;

Ha a Vevő nem elégedett a panasza kezelésének módjával, és úgy véli, hogy jogait megsértették, jogában áll az Eladóhoz fordulni jogorvoslatért.

IV. cikk. Záró rendelkezések

A vásárló-fogyasztónak joga van a rendes minőségű termékekhez, a reklamációhoz, a kártérítéshez, az oktatáshoz, a tájékoztatáshoz, az egészségének, biztonságának és gazdasági érdekeinek védelméhez, valamint a felügyeleti és ellenőrző hatóságoknál és az önkormányzatnál panaszt és feljelentést tenni a fogyasztó törvényben biztosított jogainak megsértése esetén.

A vevőnek és a fogyasztónak joga van a fogyasztói szerződésekben szereplő tisztességtelen feltételekkel szembeni védelemhez.

A vevőnek joga van ahhoz, hogy jogainak védelmét az illetékes bíróságon kérje.

A vitarendezésről szóló törvény értelmében minden fogyasztónak joga van alternatív vitarendezési szervezethez fordulni fogyasztói jogainak védelme érdekében, a bírósághoz fordulás lehetőségének sérelme nélkül.

A fogyasztónak minősülő vevő jogosult alternatív vitarendezésre. Az ilyen viták tárgyalására illetékes:

  • Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI);
  • Egyéb szervezetek a www.mhsr.sk oldalon.

Az Eladó és a Vevő közötti alternatív vitarendezéssel kapcsolatos további információk a www.soi.sk oldalon találhatók.

Az Eladó üzleti tevékenységének felügyeletére illetékes hatóság: Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) a Nyitrai régióban.

Ez a szabályzat 2023.3.16-tól érvényes és hatályos.

Komárnóban, 2023.3.16-án.


RUMICON s.r.o. JUDr. Radim Václavík, ügyvezető igazgató